Forum Wszystko o Psach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Nutrie

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Wszystko o Psach Strona Główna -> Kosz
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sonica
PieskiŚwiat


Dołączył: 24 Sty 2009
Posty: 103
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Sanok

PostWysłany: Nie 14:39, 10 Maj 2009    Temat postu: Nutrie

,,Chów i hodowla
W hodowli nutrii preferowany jest haremowy system utrzymania: 1 samiec i 4-6 samic, połączonych na stałe. Młode w wieku 2 miesięcy są odsadzane od matek. Dojrzałość osiągają w wieku 7-9 mies. U młodych nutrii w wieku 8-10 miesięcy futro ma największą wartość.

Pomieszczenia
Dla zwierząt stada podstawowego przeznacza się z reguły zagrody betonowe (dł. 2 m. x szer.1 m.) z wydzieloną częścią wykotową, natomiast dla odchowywanej młodzieży - klatki wolnostojące z podłogą siatkową lub rusztową, względnie w zagrodach betonowych. Nie jest konieczny stały dostęp zwierząt do wody, wystarcza system prysznicowy lub automatyczne poidełka.

Rozród
Nutrie należą do zwierząt poliestrycznych i choć ruja może u nich występować w okresie całego roku, jej nasilenie obserwuje się jesienią i na wiosnę. Cykl rujowy waha się średnio od 25 do 30 dni. Ruja jest spontaniczna i trwa 1-5 dni. Długość ciąży wynosi 128-132 dni, średnia ilość młodych w miocie 4-7 szt. Może wydać 2 mioty w ciągu roku, a 5-6 w życiu. Samca można użytkować rozpłodowo do 4 lat.

Żywienie
Nutrie są zwierzętami roślinożernymi. Ich przewód pokarmowy jest 15 razy dłuższy od długości ciała i jest przystosowany do trawienia pasz roślinnych, zwłaszcza włókna. Można je żywić paszami tradycyjnymi (siano, słoma, zielonki, okopowe, kiszonki, śruty zbożowe, otręby, mieszanki przemysłowe dla innych zwierząt) lub granulatem pełnoporcjowym. Nutrie są szczególnie wrażliwe na niedobór witaminy A.

Profilaktyka
Ogranicza się do okresowego odrobaczania stada podstawowego (wiosna i jesień) oraz młodzieży w wieku 2 miesięcy (p.-ko węgorczycy) i 3 miesięcy (p.-ko Trichurozie) . Stosuje się Vetrocox (0,06 g/1 kg m.c.) lub Sulfatyf (1 g/1 kg karmy) przez 7-14 dni. Oseskom w 5-7 dniu po urodzeniu zaleca się injekcję Ferrodexu, Suiferonu lub Suiferowitu w ilości 0,5 ml/szt. Przy niesprzyjających warunkach należy szczepić przeciwko salmonelozie szczepionką Polityphovac. Do uzupełniania niedoborów mineralno-witaminowych u młodzieży i samic ciężarnych używa się Polfamiksu F i Formosanu.
Warunki utrzymania nutrii

W związku z zaostrzającymi się wymaganiami Unii Europejskiej oraz coraz powszechniejszymi dyskusjami i protestami „partii zielonych” dotyczących warunków utrzymania zwierząt i stwarzania im w klatkach właściwego komfortu psychicznego i fizycznego, nadszedł czas aby i w hodowli nutrii przeanalizować stosowane systemy chowu.

Nutrie w stanie naturalnym występują w Ameryce Południowej, w dość szerokim zasięgu klimatycznym, począwszy od południowej Brazylii, Urugwaju i Paragwaju, poprzez całe Chile i Argentynę aż do Ziemi Ognistej. Najbardziej wartościowe pod względem okrywy włosowej i wielkości są nutrie występujące w Patagonii i Ziemi Ognistej. Do Europy eksportowano jednak nutrie z okolic Buenos Aires i dorzecza rzek Parana i Rio Negro, dających futra płaskie, średniej wielkości.

W warunkach naturalnych nutrie żyją głównie w rozlewiskach wód słodkich, gdzie gnieżdżą się w norach kopanych tuż przy brzegach wód. Wymagają one wód stojących lub wolno płynących, o obfitej wegetacji roślinności twardej, która stanowi dla nich główny składnik pokarmu, materiał do budowy gniazd oraz schronienie przed wrogami i upałami. Nutrie lubią przebywać zarówno w wodach płytkich, w których raczej brodzą niż pływają, jak i w wodach głębokich, o ile są one zarośnięte roślinnością twardą. Wahania poziomu wody, jeśli tylko nie przybierają katastrofalnych rozmiarów, nie są dla nich groźne, gdyż nutrie przystosowują się do nich doskonale.

Nutria wyróżnia się od innych zwierząt futerkowych szeregiem oryginalnych właściwości charakteru jak i budowy ciała. Do charakterystycznych cech usposobienia należy m.in. niezgodność i wojowniczość wobec innych osobników swego gatunku, niezależnie od płci i wieku. Ma to w konsekwencji duże znaczenie przy doborze par, kryciach czy obsadzaniu nowych klatek. Odosobnienie zwierząt potęguje u nich chęć do walki. Agresywność ta wynika m.in. i z tego, że sezon rozpłodowy u samic a popęd płciowy u samców trwa cały rok. W parze z tym wojowniczym charakterem idzie u nutrii ich duża nerwowość. Przeraża je nagły hałas, zmiana otoczenia, transport, a stresy nerwowe z kolei wpływają ujemnie na przebieg cyklu płciowego, popęd płciowy czy ciążę. Do powtarzających się dźwięków, np. warkotu motoru, nutrie szybko się przyzwyczajają i nie wywierają one tak ujemnego wpływu.

Jedną z następnych różnic, związanych z wodnym trybem życia jest bardzo gęste futerko po stronie brzusznej, gęstsze niż na grzbiecie oraz przesunięcie sutek wysoko w stronę grzbietu. Jest nim również rozdzielona fałdem skórnym jama ustna; chroni ona w ten sposób przed wlewaniem się wody do gardła w czasie pracy siekaczy, co umożliwia nutrii gryzienie i rozdrabnianie pokarmu pod wodą. Przewód pokarmowy nutrii charakteryzuje się bardzo silnym rozwojem jelita ślepego i grubego przy stosunkowo małym żołądku. Wydalanie kału umożliwia im woda, którą nutria wciąga na chwilę do odbytu i wypycha razem z kałem.

U samicy, w krótkim czasie po porodzie następuje ruja. Ponieważ nutrie żyją stadami, w poligamii, często obserwuje się bójki między samcami, które wygrywa z reguły starszy i silniejszy. Po stosunkowo długiej ciąży, wynoszącej 132 dni, rodzi się około 4-8 młodych. Są one całkowicie rozwinięte, pokryte sierścią, z otwartymi powiekami, z siekaczami i z dwiema parami zębów trzonowych, zdolne do biegania i pływania. Przy odpowiednim żywieniu mogą wychować się bez mleka matki.

Jak wynika z przedstawionej charakterystyki, zarówno łatwość nutrii w przystosowywaniu się do zmieniających się warunków bytowania, psychika tego zwierzęcia a równocześnie cenne futro i stosunkowo smaczne mięso, uczyniły z niej niezmiernie atrakcyjny przedmiot zainteresowań hodowlanych.

Pierwsze próby hodowli nutrii (po ich sprowadzeniu do Polski) polegały na utrzymywaniu ich w systemie wolnym i półwolnym w środowisku naturalnym, czyli bezpośrednio w zbiornikach wodnych (stawach, potokach). Taki system utrzymania nie sprawdził się jednak a powodem była znaczna degradacja środowiska oraz częste ucieczki zwierząt. Postanowiono więc utrzymywać nutrie w stawach i potokach lecz ogradzając im dostęp do całego zbiornika. Tworzono im swego rodzaju zagrody lecz w dalszym ciągu z bardzo dużym dostępem do wody. I ponownie bardzo duże zanieczyszczenie wód zmusiło hodowców do redukcji dostępu do zbiornika wodnego. Zaczęto więc hodować nutrie w klatkach wstawionych do zbiornika wodnego. Jedna trzecia klatki znajdowała się w wodzie, pozostała część była ustawiona na lądzie. Jednak i w tym wypadku pomimo zmniejszenia zanieczyszczenia, degradacja była znaczna. W dzisiejszych czasach utrzymuje się nutrie w pomieszczeniach dwojakiego typu: w odkrytych górą zagrodach oraz w klatkach, osłoniętych siatką ze wszystkich stron i ustawionych na podwyższeniu. Nutrie są zwierzętami roślinożernymi, lecz należą do gryzoni i dlatego utrudniony jest dobór materiałów do budowy pomieszczeń dla nich. Oprócz problemów z budulcem, od roku 1999 Komisja Stała Europejskiej Konwencji o Ochronie Zwierząt Hodowlanych przedstawiła rekomendację dotyczącą hodowli zwierząt futerkowych, w tym także nutrii, Wytyczne tej Komisji mają na celu zmniejszenie ujemnego wpływu hodowli i biotechnologii na zdrowotność zwierząt. Najbardziej istotnym dla hodowców nutrii jest art. 7 rekomendacji, a dotyczące ogrodzenia, pomieszczeń i urządzeń. Pomieszczenia muszą: „ zapewnić zwierzętom przez cały czas, zgodnie ze specyficznymi dla danego gatunku potrzebami, wystarczającą ilość miejsca do normalnej aktywności ruchowej, łatwiej samo-pielęgnacji, możliwość leżenia, wypoczynku, przyjmowania pozycji do snu, swobodnego wyciągania kończyn i wstawania.” W załączniku D postanowień specjalnych dla nutrii zdecydowano, że „środowisko zwierząt należy wyposażyć w odpowiednie bodźce, takie jak możliwość kontaktu socjalnego, przedmiotu do gryzienia, materiał wyściełający oraz kąpielisko”.

W zagrodowym systemie utrzymania ważne jest aby zagroda składała się z domku gniazdowego, części wybiegowej i basenu lub zamiast niego kratownicy wykonanej z prętów stalowych odpowiednio rozmieszczonych gdzie zwierzęta oddają kał. Wnętrze w domku gniazdowym, powinno być przestronne bez ścianek działowych aby zwierzęta maksymalnie mogły wykorzystać powierzchnię. Długość domku powinna być równa jego szerokości. W przypadku chowu basenowego najlepiej jest przykryć część basenowa kratownicą w celu zmniejszenia nakładu pracy przy wymianie wody w basenie, która musi być stale czysta.

Klatki dla nutrii są pomieszczeniami nieco mniejszymi od zagród. Utrzymuje się w nich zwierzęta zazwyczaj bez wody do kąpieli, podając jednakże wodę do picia. W klatkach takich trzyma się zazwyczaj młode osobniki przeznaczone na ubój.
Żywienie nutrii

W żywieniu nutrii do dziś stosuje się najczęściej system tradycyjny, oparty głównie na zielonkach i paszach objętościowych, a tylko częściowo na paszach bardziej wartościowych. W obecnym okresie jednak hodowlę nutrii można byłoby bardziej zintensyfikować jako że nauka dysponuje już wieloma informacjami o zwyczajach i potrzebach tych zwierząt, które zastosowane umiejętnie w praktyce mogą doprowadzić do osiągania lepszych wyników, szczególnie w zakresie jakości produkowanych skórek.

Podstawowymi warunkami ich hodowli winna być solidna baza paszowa i racjonalne żywienie, które w kosztach związanych z otrzymaniem skórki stanowi około 35-40 %. Żywienie to winno być naukowo uzasadnione, normowane, z wyliczeniem optymalnego zapotrzebowania na składniki odżywcze, biologicznie aktywne i energię. Konieczne jest przy tym dążenie do otrzymywania maksymalnej wysokowydajnej produkcji, przy minimalnych nakładach na pasze oraz utrzymaniu właściwego zdrowia zwierząt. W zależności od rozmiarów fermy, stworzonych warunków, dostępności pasz i urządzeń, można stosować następujące sposoby żywienia:

żywienie tradycyjne, z wykorzystaniem całego asortymentu świeżych pasz pochodzenia gospodarczego, zielonek z traw i motylkowych, soczystych korzeniowych, objętościowych suchych oraz pasz treściwych wysokobiałkowych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

żywienie pełnodawkową, półwilgotną mieszanką z rozdrobnionych pasz zbożowych i pasz treściwych oraz pociętych zielonek, soczystych i pasz objętościowych.

żywienie pełnodawkowymi, suchymi mieszankami granulowanymi, przy swobodnym dostępie do wody; szczególnie polecany dla ferm większych. Jest to jeden z bardziej przyszłościowych i nowoczesnych sposobów żywienia.

Nutria jest w zasadzie roślinożernym zwierzęciem z prostym, jednokomorowym żołądkiem, o objętości u dorosłego zwierzęcia - około 500 cm3. Przewód pokarmowy nutrii jest stosunkowo długi, około 10 razy dłuższy od długości tułowia. Czas przebywania paszy w przewodzie pokarmowym u odsadzonej młodzieży wynosi 24-30 godzin, a u dorosłych nutrii 60-70 godzin.

Ten półwodny gryzoń w warunkach naturalnych w przyrodzie żywił się przeważnie soczystymi, podwodnymi częściami roślin, które są ubogie we włókno, a bogate w cukier i skrobię. Pod względem typu odżywiania się nutria jest bardziej podobna do świni niż do królika. Nie potrafi tak dobrze jak królik wykorzystywać włókna zawartego w paszach zielonych, trawie, sianie i mączce z traw, co koniecznie należy brać pod uwagę przy układaniu dla nich dawek. W warunkach hodowli klatkowej trudno jest pokryć zapotrzebowanie nutrii na specyficzne naturalne pasze takie jak: korzeniowe, cebulaste, delikatne dolne części wodnych roślin. Z tego względu na fermach zamienia się je różnymi mieszankami paszowymi, koncentratami roślin zbożowych, paszami okopowymi i bulwiastymi, mączką z traw i innymi paszami w określonej wzajemnej proporcji. Przy żywieniu takim nutrie normalnie rosną, rozmnażają się, dają dobre skórki i smaczne mięso.

Optymalny poziom strawnego białka w dawkach dla nutrii, w różnych okresach hodowlanych, wynosi 13-15 % w stosunku do suchej masy lub 16-20 % białka ogólnego surowego, z czego około 1/5 może być zastąpiona pełnowartościowym białkiem pochodzenia zwierzęcego. Przeprowadzone badania wykazały, że przy obniżeniu poziomu strawnego białka w dawce z 15 do 12-13 %, zwiększa się zużycie pasz na przyrost o około 7-10 %. Optymalny poziom tłuszczu w dawkach dla nutrii jest niewielki i wynosi 3-5 % w stosunku do suchej masy. Ilość ta pokrywana jest jego zawartością w paszach, w związku z czym specjalnych jego dodatków do dawki nie stosuje się. Norma ogólnego, surowego włókna dla młodzieży i dorosłych nutrii waha się w granicach 5-10 % suchej masy. Wyższa zawartość włókna w paszy nie jest dobrze trawiona, ponadto pogarsza wykorzystanie innych składników odżywczych dawki. Przy utrzymywaniu nutrii w zamkniętych pomieszczeniach, w klatkach o niewielkich wymiarach i bez wody (z automatycznymi poidłami oraz karmieniem do woli suchymi granulatami), zawartość surowego włókna w dawce winno się zwiększyć do 10-12 % suchej masy, aby zapobiec otłuszczaniu zwierząt rozpłodowych i obniżeniu ich właściwości rozrodczych. Podstawową jednak część w dawkach nutrii, dochodzącą do 70-80 % suchej masy, zajmują łatwo przyswajalne węglowodany (skrobia).

Okres letniego żywienia nutrii trwa od maja do końca października, a czasem i dłużej; średnio przyjmuje się około 180 dni. W okresie tym w żywieniu tradycyjnym wykorzystuje się głównie pasze zielone własnej produkcji, takie jak: wczesne zielonki z różnych upraw, z mieszanek zbożowych, traw i motylkowych, kukurydzę, słonecznik. Zielonki dla nutrii muszą być koszone możliwie wcześnie, nie później jak do okresu kwitnienia, co wiąże się bardzo z ich wartością pokarmową, strawnością oraz wyjadaniem przez zwierzęta. Przez zastosowanie odpowiednich upraw w plonie głównym, przedplonach lub poplonach, można wydłużyć okres letniego żywienia nutrii od kwietnia aż do grudnia. Obok tych pasz stosuje się również dodatek pasz treściwych, które najczęściej pochodzą z zakupu (śruty zbożowe, mączki zwierzęce, przemysłowe mieszanki treściwe); nie mogą one jednak w kosztach ogólnego żywienia przekraczać 20-30 %, gdyż wtedy hodowla stała by się nieopłacalna. Celem polepszenia procesów trawienia należy zabezpieczyć nutriom stały dostęp do siana lub dobrej słomy (pszenna, owsiana). Wyjadane są one mniej chętnie, jednak ich dodatek do dawki wprowadza do organizmu konieczną do prawidłowego przebiegu trawienia ilość włókna.

W stosunku do zapotrzebowania energetycznego 80-85 % energii winno być pokryte paszami treściwymi (w tym śruty zbożowe i mieszanki przemysłowe 70-85 %), 15-20 % energii winno pochodzić z zielonek, zwłaszcza traw i motylkowych, 5 % z ziarna strączkowych, makuchów lub drożdży, około 5 % z pasz pochodzenia zwierzęcego.

W zimowym okresie podstawą żywienia nie są już zielonki, a inne pasze objętościowe soczyste, mianowicie: okopowe korzeniowe, ziemniaki parowane i kiszonki. Spośród wymienionych pasz największą wartość energetyczną i smakową posiadają ziemniaki parowane, jednak ze względu na tuczące działanie nie powinno się stosować ich w nadmiarze. Marchew odznacza się właściwościami dietetycznymi, a buraki pastewne - mlekopędnymi. W mniejszym zakresie są stosowane: brukiew, rzepa ścierniskowa i buraki ćwikłowe. Wartościową paszą dla nutrii są także kiszonki, jednak do dziś nie są one dość powszechnie stosowane w żywieniu, czego przyczynę można upatrywać w nieumiejętnym ich wprowadzaniu do dawki i przyzwyczajaniu do nich nutrii.

Przechodzenia z żywienia letniego na zimowe należy dokonywać stopniowo. Ponieważ w okresie zimowym, ze względu na dojrzewającą okrywę włosową oraz panujące często niskie temperatury, zwierzęta wykazują większe zapotrzebowanie na energię, dawki muszą być, w stosunku do normy, zwiększone o około 10-20 %. Można to osiągnąć obfitszym żywieniem, względnie niedużym dodatkiem do paszy olejów roślinnych, tranu, makuchów lub siemienia lnianego. Z pasz treściwych stosuje się w tym czasie głównie zboża i ich przetwory, mączki zwierzęce, nasiona roślin oleistych i strączkowych oraz gotowe mieszanki przemysłowe przeznaczone dla świń czy drobiu. Ponadto w dawce stosuje się siano względnie susz z zielonek lub motylkowych, słomę (owsianą lub pszenną) i dodatki mineralno-witaminowe.

W stosunku do zapotrzebowania energetycznego zwierząt 70-85 % energii winno być w tym okresie pokryte paszami treściwymi (w tym śrutami zbożowymi i mieszankami przemysłowymi 60-75 %), 15-30 % okopowymi korzeniowymi, ziarna strączkowych, makuchy i pasze pochodzenia zwierzęcego mogą pokrywać do 6 % energii, mączki z traw i drożdże - również do 6 %. "
[link widoczny dla zalogowanych]
1.Odmiana standard typ złocistobrązowy
[link widoczny dla zalogowanych]
2.Odmiana standard pociemniony
[link widoczny dla zalogowanych]
3.Odmiana czarna (dominująca)
[link widoczny dla zalogowanych]
4.Odmiana bursztynowozłocista
[link widoczny dla zalogowanych]
5.Odmiana biała niealbinotyczna
[link widoczny dla zalogowanych]
6.Odmiana mozaikowa
[link widoczny dla zalogowanych]
7.Odmiana sobolowa
[link widoczny dla zalogowanych]
8.Odmiana pastelowa
[link widoczny dla zalogowanych]
9.Odmiana stalowosrebrzysta
[link widoczny dla zalogowanych]
10.Odmiana grenlandzka - typ jasny
[link widoczny dla zalogowanych]
11.Odmiana grenlandzka - typ ciemny
[link widoczny dla zalogowanych]
12.Odmiana perłowa
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

No troche duzo ale zapraszam do czytania i do rozmowy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Wszystko o Psach Strona Główna -> Kosz Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Forum.
Regulamin