Forum Wszystko o Psach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Zestresowany pies

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wszystko o Psach Strona Główna -> Ogólnie o psach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Layla
PieskiŚwiat


Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 2187
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 10:12, 04 Wrz 2010    Temat postu: Zestresowany pies

Oznaki stresu i dystresu są bardzo zróżnicowane, gdyż nie ma jednoznacznej reakcji na stres. Niemniej jednak istnieje kilka wskazówek, które informują nas, że mamy do czynienia ze stresem. Przedstawiamy listę możliwych oznak psiego stresu.

Mogą nimi być również zachowania przerzutowe. Aby określić z całą pewnością, że obserwowane objawy świadczą o stresie lub dystresie, należy przeanalizować cały zespół sygnałów i kontekst, w którym się pojawiają. Niektóre sygnały związane są z pobudzeniem i reaktywnością, inne z obniżeniem aktywności czy zamknięciem się w sobie. W momentach silnego stresu główną rolę odgrywa adrenalina, która uruchamia u psa pełną gotowość fizyczną i psychiczną. Natomiast przy długotrwałym stresie kortyzol oraz spadek poziomu NA, serotoniny i dopaminy powodują, że pies zamyka się w sobie. Wyróżnia się takie oznaki stresu jak:

Brak apetytu

Psy pod wpływem stresu często przestają przyjmować pożywienie czy smakołyki. Należy zwrócić uwagę na inne okoliczności: najedzony pies również odmawia przekąsek. Brak apetytu może też oznaczać, iż pies nie lubi jedzenia, którym go karmimy. Długotrwały stres powoduje, że zwierzę będzie jadło mniej i zacznie tracić na wadze.

Szybkie, płytkie ziajanie lub głębokie, wymuszone ziajanie

Głębokie ziajanie ze swobodnie opuszczonym językiem stanowi u psa normalną reakcję po wysiłku fizycznym, gdy jest mu gorąco; jest to również cecha charakterystyczna niektórych ras. W sytuacjach stresujących (które też mogą być wywołane przemęczeniem czy upałem) fafle są odsunięte do tyłu w szerokim uśmiechu, formując zmarszczki pod oczami i na czole. Ten sygnał należy rozpatrywać w kontekście innych czynników i w połączeniu z innymi oznakami stresu.

Brak skupienia i uwagi

Gdy pies nie reaguje na komendy, coś może przyciągać jego uwagę, np. wiewiórka. Pies zestresowany nie ignoruje poleceń, on ich prawdopodobnie nawet nie słyszy, więc na pewno nie poczuwa się do obowiązku ich wykonania. Ma on ograniczone możliwości słyszenia i skupienia uwagi, co uniemożliwia mu reagowanie.

Pocenie się opuszek łap

Psom pocą się opuszki łap na tle nerwowym, tak samo jak ludziom pocą się dłonie. Gdy zestresowany pies idzie po deskach, podłodze swojej klatki czy kiedy schodzi ze stołu weterynaryjnego, można zauważyć wilgotne odciski łap. Jest to efekt wydzielania się płynów z organizmu, co stanowi jeden z fizjologicznych mechanizmów obronnych.

Ziewanie

Jest to typowa i dość pewna oznaka stresu. Z wyjątkiem sytuacji, gdy pies układa się do snu, ziewanie stanowi oznakę stresu. Staje się wtedy intensywniejsze, a pies często przysuwa policzek do klatki piersiowej. Należy zwrócić uwagę na oznaki potwierdzające, że w danej sytuacji ziewanie nie jest zwykłym ziewaniem.

Zwiększona ruchliwość

Bardzo zestresowany pies może uruchomić mechanizm obronny, który sprawia, że panikuje, szaleje lub zachowuje się w sposób, który można nazwać wygłupianiem się albo po prostu dużą ruchliwością. Są to zachowania zasadniczo aktywowane przez stres i często funkcjonują jako zachowania przerzutowe. Psy nie potrafią przez dłuższy czas utrzymywać takiego poziomu pobudzenia, gdyż siły organizmu się wyczerpują, następuje dezaktywacja typowa dla chronicznego stresu i pies się wyłącza.

Zwiększone oddawanie moczu i kału

Pies, który zbyt często oddaje mocz i kał, może cierpieć na jakąś dolegliwość lub stres. Jeżeli natomiast załatwia się w domu, może być to kwestia braku odpowiedniej nauki lub oznaka bardzo poważnego stresu. Organizm znajdujący się w stanie napięcia sam z siebie wydala płyn - pies czuje wówczas dużą potrzebę wypróżnienia. Jest to jedna z przyczyn, dla których tego zachowania nigdy nie należy karać.

Wymioty i biegunka


Stres sieje w organizmie spustoszenie, a system trawienny zazwyczaj jako pierwszy reaguje osłabieniem. Pies może wymiotować i mieć biegunkę z wielu powodów, wliczając w to względy medyczne, ale przyczyną może też być stres.

Przeciąganie się

Gdy pies przeciąga się po obudzeniu z drzemki, po prostu przygotowuje się do wstania. Jeśli jednak zachowuje się tak w napiętej sytuacji, może to być oznaka stresu. Stres powoduje napięcie mięśni, więc przeciąganie się jest sposobem na ich rozluźnienie. Może to być również zachowanie przerzutowe.

Otrzepywanie się jak po wyjściu z wody

Psy, które są pod wpływem stresu, mogą starać się „strzepać z siebie stres". Często można zauważyć ten symptom na zajęciach szkoleniowych i w miejscach spacerów z psami. Gdy kończy się napięta konfrontacja, pies często się otrzepuje. Może to być również spowodowane chęcią rozluźnienia mięśni i pełnić funkcję ćwiczenia relaksacyjnego.

Zagubienie

Pies, który jest zestresowany, czasem zachowuje się dziwnie, jakby był zagubiony. Takie reakcje mogą też jednak wskazywać na problem medyczny, na przykład atak diabetyczny, dlatego należy je szczegółowo przeanalizować, zanim zakwalifikujemyje do oznak stresu.

Samookaleczenie

Zachowania w tej kategorii mogą obejmować obgryza­nie ogona, gryzienie łapy bądź boku. Wiele jest powodów, dla których pies może sam sobie zadawać rany; bywa, że przyczynę stanowią predyspozycje genetyczne lub problemy zdrowotne (np. alergie). Takie zachowanie może być wzmacniane przypadkowo lub stanowić formę zachowań obsesyjnych. Pies może mieć rany albo cierpieć na chorobę, która powoduje ból w tych okolicach. Częstym powodem, dla którego pies liże lub gryzie przednie łapy, bywa artretyzm przednich pęcin. Bez względu na przyczynę pies, któ­ry sam się okalecza, jest pod wpływem stresu. Wiele wrażliwych psów w taki sposób przekierowuje stres do środka. Może to być również zachowanie przerzutowe.

Przesadne zabiegi pielęgnacyjne

Przesadne zabiegi pielęgnacyjne polegają na nadmiernym wylizywaniu jednej części ciała, np. łap, boku lub genitaliów, co może spowodować powstanie rany w tych okolicach. Również w tym przypadku zachowanie takie może być wynikiem obrażeń, choroby albo zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest alergia, choć nie można wykluczyć stresu.

Nadmierna senność

Niektóre psy są leniwe. Charty lub buldogi angielskie mogą na przykład przeleżeć na kanapie 18 godzin dziennie w ramach normalnej aktywności. Każdy pies ma inny poziom energetyczny, więc do momentu wprowadzenia programu redukcji stresu ten element może być trudno rozpoznawalny. Wiele osób zauważa po fakcie, że pies był osowiały i ospały przed zastosowaniem odpowiedniego programu relaksacyjnego. Zamknięcie się w sobie to główny objaw przewlekłego stresu. Zdenerwowane psy nie wypoczywają odpowiednio w trakcie snu, co może być przyczyną tego, że cały czas mają ochotę spać.

Duże pragnienie

Pies, który pije więcej niż powinien, może cierpieć na jakąś dolegliwość (np. cukrzycę), ale może też prezentować zachowania przerzutowe mające na celu złagodzenie stresu.

Zachowania obsesyjne

Zachowania prezentowane przez zestresowane zwierzę często stają się obsesyjne. Gdy pies spędza dużo czasu, szczekając, kopiąc czy goniąc swój ogon bez specjalnego powodu, a zachowania te przedłużają się, znaczy to, że może doświadczać nadmiernego stresu. Pies sięga po takie strategie, aby odsunąć od siebie stres. Mogą to być również zachowania przerzutowe lub zachowania wzmacniane automatycznie. Serotonina oraz inne neuroprzekaźniki związane z reakcjami na stres biorą udział w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych.

Nadpobudliwość

Jeżeli pies nie może się zrelaksować nawet w sytuacjach minimalnego kontrastu środowiskowego, może stać się nadpobudliwy. Ma to prawdopodobnie związek z zaburzeniami snu. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę również naturalne predyspozycje charakterystyczne dla danej rasy.

Rozszerzone źrenice

Ma to związek z aktywacją układu nerwowego i wskazuje na duże pobudzenie oraz stres. Źrenice należy oceniać, mając na uwadze warunki oświetleniowe.

Łypanie okiem

Efekt ten powstaje, gdy pies otwiera szeroko oczy i patrzy w bok, tak że można zobaczyć białka oka. Dobrze opisuje ten objaw Kalnajs (2006). Poza kontekstem łypanie okiem przypomina tzw. błysk oka, który jest metakomunikacyjnym sygnałem zabawowym. Jeśli reakcji tej towarzyszą inne sygnały metakomunikacyjne, mówimy o błysku oka, jeżeli natomiast pojawiają się inne sygnały świadczące o stresie lub agresji, wtedy mamy do czynienia z łypaniem okiem.

Sztywnienie

U zestresowanego lub pobudzonego psa mięśnie się napinają, powodując sztywny chód i ruch ogonem.

Drgawki

Wiele psów pod wpływem silnego stresu będzie się trząść. Z kontekstu wynika, czy spowodowane jest to zimnem, czy stresem.

Zachowania przerzutowe

Są to reakcje, które w innej sytuacji byłyby zupełnie normalne, ale prezentowane są w oderwaniu od kontekstu i dlatego wyglądają dziwnie i nie na miejscu. Bardzo zestresowany pies w odpowiedzi na wydaną komendę może wykonać inną czynność (jeśli jest w stanie wystarczająco długo skupić się i usłyszeć polecenie). Psy mogą prezentować zachowania przerzutowe, gdy są zagubione lub doświadczają konfliktu wewnętrznego. Przykładowo, podczas interakcji dwóch psów, gdy jeden czuje się zastraszony, może zacząć obwąchiwać ziemię, aby zrobić przerwę w spotkaniu, która dla drugiego psa będzie do przyjęcia. Zachowania przerzutowe często idą w parze z sygnałami uspokajającymi. Mogą one zostać wzmocnione, powodując zachowanie przesądne.

Fragment [z:] James O'Heare, "Zachowania agresywne u psów"


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Shaiya
Administrator


Dołączył: 23 Kwi 2006
Posty: 2376
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: A jakie było pytanie?

PostWysłany: Sob 12:35, 04 Wrz 2010    Temat postu:

Do agresji, wywoływanej przez stres, strach, możemy zaliczyć także sytuację, kiedy super szczęśliwy psiak, witający się z nami wylewnie, nagle chce odgryźć nam rękę, warczy, pokazuje kły.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Atha
Administrator


Dołączył: 02 Lip 2005
Posty: 7094
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 29 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: popadnie

PostWysłany: Sob 18:51, 04 Wrz 2010    Temat postu:

Cytat:
Szybkie, płytkie ziajanie lub głębokie, wymuszone ziajanie
Zwiększona ruchliwość
Nadpobudliwość
Brak skupienia i uwagi

No jaki ten mój pies zestresowany. Jakby go kto chwile widział, po przeczytaniu tego artykułu stwierdziłby, że to nerwica normalnie. Suczydło na spacerach praktycznie jęzora nie chowa, przed wyjściem na spacer musi trzy razy obiec dom dookoła, zanim w ogóle będzie w stanie stanąć i dac sie zapiąć, przy czym drży jak w febrze, a jak wypryśnie, tak równowagę odzyskuję sto metrów od domu.
No ale w przypadku mojej suczy jakoś mimo objawów nerwicy nie stwierdza, przeciwnie, ją zdenerwować to sztuka równie trudna, jak wciągnięcie arbuza przez słomkę do coli. Po prostu mam psa troche nadpobudliwego i nie bardzo opanowanego emocjonalnie i fizycznie Razz Można przy niej rozbić szklankę, można wydawać dziwne, głośne dźwięki, mozna krzyczeć- w najlepszym wypadku podniesie łeb i popatrzy na ciebie, jak na debila, odwróci się wróci do poprzedniego zajęcia, ewentualnie urażona przeniesie się gdzie indziej, co jednak czasem byłoby wręcz stanem upragnionym (np gdy gryząc gryzaka blokuje drzwi i próby ich otworzenie nie wywierają na niej zbyt dużego wrażenia). Natomiast, żeby spacer budził w niej taki stres też jakoś nie wierzę, biorąc pod uwagę entuzjazm, jaki ten stres wywołuje. Po prostu podobne objawy ma podekscytowanie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Layla
PieskiŚwiat


Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 2187
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 7:01, 05 Wrz 2010    Temat postu:

czasem przeglądając internet wrzucam Wam różne artykuły, dla mnie pewne objawy wydawały się nieco śmieszne, np. duże pragnienie albo brak apetytu ,może być powodem wielu innych czynników Laughing

Przypomniało mi się jak kiedyś się zastanawiam co się dzieje z moim psem, bo nie chciał jeść np. kurczaka, okazało się, że zwyczajnie go nie lubi (mój pies jest wpół wegetarianinem, wcina warzywa, że z miska jedzie na drugi koniec kuchni, a z mięsa lubi tylko wieprzowinę i to też nie zawsze Laughing )


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Layla dnia Nie 7:01, 05 Wrz 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Cherry
PieskiŚwiat


Dołączył: 01 Maj 2010
Posty: 47
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 16:54, 27 Wrz 2010    Temat postu:

Mój pies ziewa co chwila i nie sądzę by była to oznaka stresu. Laughing

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Tuśka
PieskiŚwiat


Dołączył: 18 Sty 2006
Posty: 5427
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łask

PostWysłany: Pon 18:09, 27 Wrz 2010    Temat postu:

Zależy, w jakich sytuacjach ziewa...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wszystko o Psach Strona Główna -> Ogólnie o psach Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Forum.
Regulamin